Kedi öldürmekten duruşması görüldü: 2 yıl indirimsiz hapis cezası

İstanbul Bayrampaşa’da Yusuf Can, geçtiğimiz kasım ayında sokakta gördüğü bir kediyi çuvala koyduktan sonra iş yerine götürdü. Bir süre sonra kediyi sokağa fırlatan Yusuf Can, yerde hareketsiz yatan kediyi tekmeledi. Bu anlar, etraftaki güvenlik kameraları tarafından da kayıt altına alındı. Çevredekilerin şikayeti üzerine gözaltına alınan Yusuf Can, tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Can hakkında ‘hırsızlık ve bir ev hayvanını ya da evcil hayvanı kasten öldürmekten’ açılan davanın ikinci duruşması bugün İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, Can’ın ‘hırsızlık’ şuçlamasından beraatine; ‘bir ev hayvanını ya da evcil hayvanı kasten öldürmekten’ ise 2 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Kararda indirim uygulamayan mahkeme, sanığın yattığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verdi.

‘CEZADA İNDİRİM YAPILMAMASI NEDENİYLE BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR’

Duruşmayı müvekkili adına takip eden avukat Merve Poyraz Özcan, mahkemenin verdiği kararın oldukça önemli olduğunu belirtti. Mahkemenin indirime gitmemesinin de olumlu olduğunu ifade eden Özcan, “İlk duruşma 18 Ocak’ta görüldü. Bugün ise ikinci duruşma görüldü. İlk duruşmada olayın gerçekleştiği yerde devriye gezen bekçilerin bu duruşmada tanık olarak ifadeleri alınabildi. Kamera görüntülerine, müştekinin sunduğu kanıtlara rağmen sanık ilk baştan beri iddiaları reddetti. Açıkcası bu karar, bizim şimdiye kadar aldığımız en yüksek hadden ceza. Normalde suçun alt cezası 6 aydan başlıyor. Bu dosyada 2 yıl hapis cezası verildi. İndirim de yapılmadı. Bu nedenle bizim için önemli bir karar. 6 Kasım’da tutuklanmıştı. verilen hükümle beraber tahliye oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x