Kadınhanı kentsel dönüşümünün temeli Bakan Yerlikaya’nın katılımıyla atıldı

Ünveren Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesinin temel atma programı öncesinde İçişleri Bakanı Yerlikaya, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve protokol mensupları otobüsle ilçe halkını selamladı. 

Programda konuşan Kadınhanı Belediye Başkanı Mehmet Badem, ilçenin çehresini değiştirecek önemli bir projenin temelini attıklarını belirterek, desteklerinden dolayı Başkan Altay’a teşekkür etti. 

“BÖYLE GÜZEL BİR İŞİN TEMELİNİ BAKANIMIZLA BİRLİKTE ATIYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, büyük bir işin temelini attıklarını ifade ederek, “Ama bu büyük işte mutluluğumuz ikiye katlandı, çünkü böyle güzel bir işin temelini hemşeriniz, Kadınhanı’nın evladı, kabinenin en güçlü, en çalışkan bakanlarından birisi olan değerli bakanımız Ali Yerlikaya ile birlikte atıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“İLÇELERDE YAPTIĞIMIZ EN BÜYÜK KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASINI KADINHANI’NDA YÜRÜTÜYORUZ”

31 bin metrekarelik alanda güncel maliyetle 391 milyon lira bedelle ilçelerde yaptıkları en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını Kadınhanı’nda yürüttüklerini vurgulayan Başkan Altay, “Rakamlar kolay söyleniyor ama 400 milyona yakın bir iş. Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizde 3 temel söz vermiştik. Birincisi, altyapısı tamamlanmış şehirler. Kadınhanı’nda 180 kilometreye yakın mahalle yolu, 38 mahallenin su sorununu çözen grup suyu çalışması olmak üzere çok önemli işler yaptık. İkinci sözümüzü yerine getirmek için şehir konağından bilgehaneye kadar sosyal hayatın gelişeceği alanlar oluşturduk. Üçüncü olarak da tarımsal desteklerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Peki bunları nasıl yapıyoruz, hangi güçle yapıyoruz? Bizim dayandığımız bir güç var o da milletimizin bize verdiği destek. Allah sizlerden razı olsun. Biz de bunu büyük bir sorumluluk bilerek şehrimize hizmet etmek için gece gündüz demeden gayret ettik, çaba sarf ettik” diye konuştu.

“ALLAH’IN İZNİYLE BU DÖNEMDE DE SÖYLEDİKLERİMİZDEN FAZLASINI YAPMAYA GAYRET EDECEĞİZ”

Şimdi yeni bir yolculuğa çıktıklarını kaydeden Başkan Altay, “Bu dönem adayımız İrfan Karaca kardeşimiz. İnşallah bu dönemde hem yarım kalan işleri tamamlayacağız hem de çok güzel işlere imza atacağımıza inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak biz bu kadar hizmeti nasıl yapıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bakanlarımızın desteğiyle yapıyoruz. Geçtiğimiz dönemde iki bakanımız kabinede yer alıyordu şimdi Konya dört bakanla temsil ediliyor. Allah’ın izniyle bu dönemde de söylediklerimizden fazlasını yapmaya gayret edeceğiz. Bugüne kadar görev yapan Mehmet Badem başkanımıza teşekkür ediyorum, İrfan Karaca kardeşimize başarılar diliyorum ” dedi.

“KADINHANI HİÇ BUGÜNKÜ KADAR COŞKULU OLMADI”

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Baykan ise, “Kadınhanı’nı ve meydanı öyle görüyorum ki ben yıllarca Kadınhanı’na çok geldim, gittim. Ticaret için geldim, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu seçimleri için geldim, siyaset için geldim ama Kadınhanı hiç bugünkü kadar coşkulu değildi. Niye? Çünkü bugün Kadınhanı’na Kadınhanı’nın evladı, Kadınhanı’nın bağrından çıkmış, terör örgütlerinin kurduğu şehir devletçiklerinin üstüne pençesini aslanlar gibi vuran İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya ile geldik. Bu coğrafyanın zorluklarını hepimiz biliyoruz. Her zaman derim bu coğrafyada bir gözü kapalı, bir gözü açık uyumak durumundayız. İki gözü kapalı uyumak gibi bir lüksümüz yok. Oynanan oyunları bozmak için uyanık olmalıyız. Bir olmalıyız, iri olmalıyız, diri olmalıyız. Sayın bakanımın verdiği mücadeleye bizler de destek olmalıyız” değerlendirmesini yaptı.

“AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ HİÇBİR ZAMAN HESAP İÇİNDE OLMADI”

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da Kadınhanlılılara hitaben yaptığı konuşmada İstanbul başta olmak üzere büyükşehirler, il belediyeleri, ilçe belediyelerinin tamamında gerçek belediyeciliğin ne demek olduğunu gösteren AK Parti belediyeciliğinin hiçbir zaman bir hesap içerisinde olmadığını, her zaman hasbi olduğunu ifade etti.

“KONYA’NIN 5 YILDA NELER YAPTIĞINI GÖRDÜK, ALLAH NAZARLARDAN SAKLASIN DEDİK”

Cumhur İttifakı liderliğinde çalışmaya devam ettiklerinin altını çizen Bakan Yerlikaya, “Konya, gerçek belediyeciliği, bu hasbi Cumhur İttifakı duruşunu en güzel şekilde gerçekleştiren şehirlerden birisi. 5 yılda neler yaptığını gördük. Saymaya gücümüz yetmez. Altyapı, üstyapı, tarihe sahip çıkmak, turizmden, sanayiden, ticaretten, eğitim şehri, üniversite şehri aklınıza ne gelirse Konya’nın hükümetimiz, devletimizle beraber büyükşehir ve tüm ilçe belediyelerimizle beraber, birlik beraberlik içerisinde kenetlenip dünya şehirleriyle rekabet edebilmesiyle ilgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmasını bu 5 yıl içerisinde gördük. Allah nazarlardan saklasın dedik. Hep birlikte maşallah dedik. Ondan sonra Büyükşehir Belediye Başkanımızın dünya da farkına vardı. Dünya Belediyeler Birliği Başkanı seçtiler. Uğur İbrahim başkanımız, Dünya Belediyeler Birliği başkanımızı arıyorum, her yerde Uğur İbrahim beyi görüyorum. Öyle seviliyor çünkü. Allah daim etsin sevgisini. Dolayısıyla genç, dinamik, çalışkan, sorunları çözmede hep istişareye önem veren, sizlerin yanında, hemşerilerinin yanında, toprak gibi tevazu ama bir sıkıntı meşakkat anında tek başına bile kalsa cesur, cesaretli. Kimden bu cesareti alıyor, sizden. Sizin vermiş olduğunuz bu büyük destekten” dedi.

MODERN, DEPREME DAYANIKLI, MUAZZAM BİR MİMARİ TASARIM

İrfan Karaca’nın 31 Mart akşamı Mehmet Badem’den mührü alacağını dile getiren Bakan Yerlikaya, “Allah bizi size mahcup etmesin. Kentsel dönüşümle ilgili de Kadınhanı’nda dükkanlar gayet modern, evlerimiz depreme dayanıklı, muazzam bir mimari tasarımı var. Yeni başkanımız takipçisi olacak, bu daha henüz birinci etabı. Büyükşehir Belediye Başkanımız bunu Allah’ın izniyle tamama erdirecek. Allah, vesile olanlardan, vekillerimizden, valimizden, Büyükşehir’imizden razı olsun” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekilleri Orhan Erdem, Ziya Altunyaldız, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, MHP Konya İl Başkanı Remzi Karaarslan, ⁠Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı İrfan Karaca, ⁠AK Parti Kadınhanı İlçe Başkanı Faruk Çiftci ve ⁠MHP Kadınhanı İlçe Başkanı Tevfik Yağcı’nın da katıldığı programda konuşmaların ardından Kentsel Dönüşüm Projesinin temeli dualarla atıldı. 

Kadınhanı’nın kalbi konumunda olan Ünveren Mahallesi’nde Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen tarihi dönüşüm projesi; 31.400 metrekare alanda 2 etaptan oluşuyor. Temeli atılan 1. Etap projesi kapsamında, 15.000 metrekare alan üzerinde 70 konut ve 7 bloktan oluşan 31 dükkan inşa edilecek.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x