İstanbul Park İhalesi Başlıyor: Formula 1 Şart Olacak!

Formula 1 pisti İstanbul Park’ın ihalesi için süreç başladı. Intercity’nin pist için yaptığı anlaşma geçen yıl sona ermişti.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, pistin ihale sürecinin önümüzdeki nisan ayının başında başlayacağını duyurdu. VGM, Tuzla’da bulunan pistin “Yapım ve Onarım Karşılığı Kiralama” ile ihale açılacağını sitesinden paylaştığı ihale ilanıyla duyurdu.

VGM tarafından açılan ihale ilanına göre, yeni anlaşma 30 yılı kapsayacak ve tahmini bedeli 117 milyon 806 bin 367,89 Dolar olacak.

FORMULA 1 ŞARTI

Sözleşme şartlarına bakıldığında, en dikkat çekici olan nokta, kiralayan şirketin bu pistte Formula 1 yarışlarının yapılmasını garanti edecek olması gibi görünüyor. Ayrıca yarışların 2026 yılı itibarıyla İstanbul Park’ta başlayacağının taahhüt edilmesi de gerekecek. Aksi takdirde bu yarışların yapılmadığı her yıl için o yıla ait Formula-1 anlaşma bedelinin %25’i kadar bedelin yıllık olarak idareye tazminat ödenecek.

ALIŞVERİŞ MERKEZ DETAYI

Şartnamenin bir diğer dikkat çeken kısmında ise alışveriş merkezi, eğlence merkezleri gibi şeylerin İstanbul Park’a yapılacak olması var. İhale şartnamesine göre,

“Yer Tesliminin, tahliye süreci tamamlandıktan sonra yapılması, şartıyla ilgili mevzuat kapsamında, taşınmazın üzerinde hâlihazırda bulunan Formula 1 pistine ilaveten, alışveriş merkezi, macera park (go kart, lunapark, tırmanma parkuru, gezi treni vb.), otomobil müzesi ve eğlence merkezi (akvaryum, kuş park, hayvanat bahçesi, yağmur ormanı) fonksiyonlarında mahaller/yapılar yaptırmak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x