168 Gün Boyunca Uzayda Kaldı… Şimdi Ay’a Giden İlk Siyahi Olacak

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Kanada Uzay Ajansı’nın (CSA), 52 yıl aradan sonra düzenleyeceği ve Ay’ın etrafındaki ilk mürettebatlı yolculuk Artemis 2 uçuşunda pilot olarak görev alacak olan Amerikalı astronot Victor Jerome Glover Jr., uzay yolculuğuna dair açıklamalarda bulundu.

ASTRONOTLAR BURSA’DA BULUŞTU

Ay’a, 1972’deki Apollo 17 görevinden bu yana, yapılacak ilk mürettebatlı uzay yolculuk projesi Artemis 2 programındaki astronot grubuna seçilen ve 2024’te yapılması planlanan yolculukla, Ay’a giden ilk siyahi olmaya hazırlanan Amerikalı astronot Victor Jerome Glover Jr., Bursa’ya geldi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO), Türkiye’nin uzay ve havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM) ile Bursa Business School’un ev sahipliğinde, Uludağ’da buluşan, 19 ülkeden 70 astronot ve kozmonottan Victor Jerome Glover Jr., uzayda yaşadıklarını anlattı.

168 GÜN UZAYDA KALDI

SpaceX’in Crew Dragon Resilience kapsülü ile 16 Kasım 2020’de uzaya çıkan ve 2 Mayıs 2021’de Florida eyaletindeki Panama City yakınlarına inişiyle son bulan görevi boyunca, dünyayı uzaktan izlemenin kendisini etkilediğini söyleyen Glover, “Uzayda kaldığım 168 gün boyunca en unutamadığım, beni en çok etkileyen şeyler oldu. Dünyayı küçük bir şekilde uzaktan görmek beni çok etkiledi. Şu an bir sonraki misyonumuza hazırlık çalışmaları yapıyoruz. Uçuş yapacağımız uzay aracının güvenliği deney ve test çalışmaları yapılıyor” diye konuştu.

‘BİRLİKTE ÇALIŞIRSAK AY’DA YAŞAM BİLE KURABİLİRİZ’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x